
To co zostało z czasów świetności..
Zakazane miasto a dokładnie to co z niego pozostało to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Chin. Powstanie kompleksu pałacowego sięga XV wieku kiedy to cesarz Yongle z dynastii Ming nakazał budowę nowej siedziby dla cesarzy w Pekinie. Od tego czasu aż do wieku XX, było to miasto w mieście i nikt postronny nie mógł przekroczyć jego bram (wstęp miała jedynie najbliższa rodzina cesarza oraz najważniejsi urzędnicy państwowi i straż). Zakazane Miasto wybudowano na osi pół noc-południe i wzniesione zostało zgodnie z zasadami feng shui.
Historia zakazanego miasta jest bardzo burzliwa a samo miasto zostało wielokrotnie dewastowane (najazdy mongolskie, okupacja japońska). Po odbudowie możemy dziś oglądać zaledwie część jego świetności z minionych wieków. Podróż po zakazanym mieście przypomina trochę podróż po wielkiej makiecie, większość budynków stoi tu pustych i zamkniętych dla zwiedzających, tylko nieliczne posiadają elementy wystroju pałacowego.
Przed wejściem do zakazanego miasta mijamy plac (który w przeszłości był jego częścią), to sławny Plac Niebiańskiego Spokoju- Tiananmen. Ten największy plac na świecie (mierzy on 800 metrów z północy na południe i 300 ze wschodu na zachód ), był świadkiem krwawego stłumienia przez wojsko manifestacji w roku 1989.
